Economist

1 month ago

Brașov, Romania ADECCO RESURSE UMANE SRL Full time

Adecco Resurse Umane recruteaza pentru unul din clientii sai, o importanta fabrica producatoare de materiale de constructii din Brasov, economist.

Responsabilitati:

1. Intocmeste și transmite în fiecare zi de luni a săptămânii raportul de facturi neîncasate.
2. Intocmeste și transmite săptămânal notificările de plată către clienți.
3. Urmărește zilnic extrasele de cont și se asigură de înregistrarea acestora în sistem în timp real.
4. Efectuează operațiunile contabile pentru conturile de bancă și clienți atunci când persoana direct responsabilă este în concediu.
5. Calculează și înregistrează provizionul pentru creanțele incerte conform Politicii de Grup (lunar).
6. Intocmeste și transmite raportul de neîncasate pentru acordarea comisionului de vânzări (lunar).
7. Responsabil pentru respectarea politicii de credit acordat clienților.
8. Responsabil de evidența corectă a avansurilor încasate de la clienți.
9. Responsabil pentru transmiterea și verificarea soldurilor clienților.
10. Verifică lunar componenta conturilor de care răspunde și corelarea acestora.
11. Realizează deplasarea la bancă pentru extrase de cont, depuneri de cecuri sau de bilete la ordin, depunere sau ridicare de numerar, și alte operațiuni curente.
12. Furnizarea de date corecte și la timp pentru analiza și luarea deciziilor de către echipa de management.

Cerinte:

Profilul Profesional:
- Cunostinte solide de contabilitate.
- Absolvent al Facultatii de Stiinte Economice, cu o experienta de minim 3 ani în domeniu.
- Experienta în lucrul cu centre de cost (constituie un avantaj).
- Nivel înalt de competențe în lucrul cu pachetul Office.
- Capacitate de analiză și sinteză.
- Limba engleza este obligatorie.

Profilul Tehnic:
- Experiență în sistemul ERP SAP.
- Cunoașterea limbii engleze la nivel mediu.

Beneficii:
- Tichete de masă.
- Transport decontat.
- Salariu motivant.
- Asigurare medicală.

  • Economist

    4 weeks ago

    Brașov, Romania NOVALIA S.A. Full time

    ECONOMIST/CONTABIL   Cerințe:   •           Studii medii/superioare în domeniul financiar-contabil; •           Minim 5 ani experiență în domeniul financiar-contabil; •           Bune cunoștințe a legislației fiscale aflate în vigoare; •           Să cunoască pachetul Ms Office la un nivel...

  • Economist

    4 days ago

    Brașov, Romania LAS VEGAS GAMES Full time

    Candidatul Ideal - Experienta de minim 5 ani intr-o functie de Contabil Sef/Director Economic;- Cunostinte solide in ceea ce priveste legislatia financiar-contabila in vigoare;- Atestat CECCAR de expert contabil;- Studii superioare in domeniul economic;- Capacitatea de a coordona, organiza si controla echipa si activitatile financiar contabile din cadrul...

  • Contabil/Economist

    1 month ago

    Brașov, Romania NORDTEC ROMANIA SRL Full time

    Tehnologia avansată, programele de gestiune și contabilitate pot și fac operațiile tehnice,repetitive ale contabilității, dar în spate este mereu o persoană  cu rolul de contabil, singurul careva face în mod logic, analitic, sintetizat toate operațiile contabile, respectând normele și rigorilelegale corespunzătoare profilului respectivei...