Consilier juridic

4 weeks ago

ClujNapoca, Cluj, Romania AGENTIA DE DEZVOLTARE REGIONALA NORD VEST Full time
Responsabilitati:

Acordă consultanţă şi asistenţă juridică în scopul apărării drepturilor şi intereselor legitime ale ADR Nord Vest, cu privire la AMPRNV;

Susține acțiunile în instanță pentru recuperarea sumelor acordate ca asistență financiară în cazul contractelor rezolvite sau a unor debite;
Realizează demersurile juridice necesare pentru încasarea creanţelor restante şi obţinerea titlurilor executorii, la solicitarea conducerii ADR Nord Vest, cu privire la AMPRNV;
Avizează, din punct de vedere juridic deciziile, documentele emise de AMPRNV;
Ţine evidenţa litigiilor şi a termenelor stabilite de instanţă pentru dosarele în care agenţia este parte;
Întocmeşte şi semnează acţiunile, întâmpinările, concluziile scrise, acte specifice promovării căilor de atac, adresate instanţelor de judecată;
Asigură participarea la conciliere în caz de litigii;
Efectuează cercetări asupra problemelor juridice;
Concepe şi vizează sub aspect juridic contractele și convențiile încheiate de organizație cu terții, avizează contractele și actele adiționale la contractele de asistență financiară nerambursabilă ale agenției, pentru proiectele din cadrul AMPRNVși proiectele finanțate prin alte programe;
Verifică legalitatea contractelor de finanţare şi a oricărui act adiţional la acestea;
Concepe şi vizează sub aspect juridic contractele şi acordurile încheiate de organizaţie cu terţii în cazul dezvoltării de iniţiative parteneriale sub diverse forme (protocoale, acorduri, societăţi comerciale, etc.)
Asigură consultanţă juridică la elaborarea şi semnarea diferitelor contracte încheiate de Agenţie cu alte organisme;

Cerinte:
- Studii universitare, nivel licență, în domeniul fundamental Științe sociale, Ramură de știință: Științe juridice.

- Experiență, ulterior licențierii, de minimum 3 ani în posturi ce necesită studii superioare juridice.
(Doar pentru unul dintre cele doua posturi)
Experiență specifică: minim un an, în pregătirea și/sau evaluarea și/sau implementarea și/sau monitorizarea și/sau verificarea proiectelor finanțate prin fonduri publice sau private(pentru unul dintre posturi) .

  • Cluj-Napoca, Cluj, Romania Carpat Insolv Full time

    Este momentul să ne completăm echipa cu oameni pregătiți și dispuși să îi susțină dezvoltarea și împreună să trecem la nivelul următor. Pachetul salarial este unul atractiv şi se va discuta individual în cadrul interviului.Deci, dacă îţi doreşti sa faci parte dintr-o echipă tânără şi dornică de multe succese profesionale, iată...

  • Cluj-Napoca, Cluj, Romania Working4U Exclusive Full time

    Pentru clientul nostru, companie multinationala de top implicata intr-o gama larga de proiecte de constructii cladiri si infrastructura la nivel national, cu sediul central din Romania situat in Bucuresti si Branch-uri deschise in toata tara, suntem in cautare de noi colegi cu experienta in domeniu si in gestionarea Contractelor FIDIC pentru rolul de...

  • Cluj-Napoca, Romania Working4U Exclusive Full time