Expert soluţionare contestaţii

4 weeks ago

ClujNapoca, Cluj, Romania AGENTIA DE DEZVOLTARE REGIONALA NORD VEST Full time
ADR Nord-Vest scoate la concurs 2 posturi vacante de Expert cu rol de ofiţer soluţionare contestaţii în cadrul DAMPRNVDepartament Soluţionare Contestaţii, pe perioadă determinată de 36 luni, cu normă întreagă.
Prezentarea postului:
Postul constă în asigurarea activităților ce țin de soluționarea contestațiilor formulate împotriva rezultatelor procesului de evaluare, selectie si contractare, a titlurilor de creanță, a altor acte administrative de constatare a abaterilor de la respectarea regulilor în materie de eligibilitate/achiziții, precum și împotriva oricăror alte acte administrative/documente emise de către ADR Nord-Vest, cu privire la implementarea Programului Regional Nord-Vest
Responsabilități cheie / Atribuții:

evidența contestațiilor depuse având ca obiect acte administrative emise în procesul de implementare a Programului Regional Nord-Vestutilizând un registru unic special ca instrument de monitorizare a contestațiilor formulate şi soluționate
participarea la soluționarea contestațiilor, în cadrul comisiilor de soluționare a contestațiilor in calitate de secretar, președinte sau membru, după caz
analiza contestațiilor, elaborarea solicitărilor de clarificări, elaborarea solicitărilor de puncte de vedere, elaborarea deciziilor de soluționare, elaborarea adreselor de comunicare cu contestatarii
arhivarea si păstrarea documentelor aferente dosarelor contestațiilor conform reglementărilor legale naționale și comunitare în materie

Cerinţe :
Educație și calificări:

Studii universitare, nivel licență, conform HGDomeniul Fundamental ȘTIINȚE SOCIALE, Ramură de științe-ȘTIINȚE JURIDICE

Experienţa:

Experienţă in domeniul juridic, ulterior licenţierii de minimum 3 ani, dovedită prin carnet de muncă, adeverință, raport REVISAL, contract de muncă.
Vechime în implementarea proiectelor, membru în echipa de management al proiectului și cu atribuții în cel puțin una din activitățile: planificarea și managementul de proiect, scrierea cererii de finanțare, întocmire cereri de plată/rambursare/prefinanțare, desfășurare proceduri de achiziții, monitorizarea și evaluarea proiectelor, gestionării sau controlului operațiunilor finanțate din fonduri publice sau private cel puțin 3 ani.
Constituie avantaj experienţa in domeniul achiziţiilor publice

Abilităţi şi competenţe:

Cunoștințe foarte bune de utilizare a Ms Word, Ms Excel;
Capacitatea de a comunica clar si eficient, atât in scris cat si oral;
Capacitate de analiză și sinteză;
Flexibilitate și rigurozitate în respectarea termenelor limită;
Perseverență, proactivitate și orientare spre rezultate.
Obiectivitate;
Meticulozitate, orientare spre detalii
Conduită morală