Director Financiar

4 weeks ago

Brașov, Romania PROHUMAN APT SRL Full time

Compania Prohuman angajeaza pe functia Director Economic pentru unul din clientii sai, care are ca si domeniu de activitate dezvoltarea imobiliara.

CANDIDATUL IDEAL:
•                       Viitorul Coleg va fi responsabil pentru gestionarea aspectelor financiare ale grupului nostru de firme, va superviza toate activităţile financiare inclusiv contabilitatea, se va ocupa de planificare, analiză și raportare financiare.
•                       Va dezvolta strategii financiare pentru a susţine obiectivele Companiei, va optimiza structura de capital şi va lucra cu celelalte departamente pentru a asigura o gestionare financiară eficientă.
•                       Va fi responsabil de aprobarea cashflow-ului, de gestionarea fluxului de capital și aprobarea cheltuielilor, de modelarea scenariilor, de previzionarea, evaluarea și reducerea riscurilor financiare, de obținerea de finanțare prin credite și injecții de capital și gestionarea relației cu sursele de finanțare pe toată perioada creditării.
•                       Abilități excelente de leadership și management, cu capacitatea de a acționa și de a ghida echipa către atingerea unei performanțe ridicate;
•                       Abilități excelente de comunicare și negociere, cu capacitatea de a stabili relații de colaborare atât intern, cât și extern.
RESPONSABILITĂȚI:

Organizează, îndrumă, conduce, controlează și raspunde de desfășurarea în mod eficient a activității financiar-contabile a societății în conformitate cu dispozițiile legale în vigoare;
Asigură, organizarea și gestionarea în mod eficient a integrității întregului patrimoniu al societății în conformitate cu dispozițiile legale în vigoare și normele sau reglementările interne ale societatatii;
Organizează și coordonează contabilitatea operațiilor de capital, contabilitatea imobilizărilor, contabilitatea stocurilor, contabilitatea terților, contabilitatea trezoreriei, contabilitatea cheltuielilor, veniturilor și rezultatelor, contabilitatea angajamentelor și altor elemente patrimoniale, contabilitatea de gestiune în conformitate cu legislația în vigoare;
Urmărește respectarea principiilor contabile și ale evaluării patrimoniului (prudenței, permanenței metodelor, continuității activității, independenței exercițiului, intangibilitatii bilanțului de deschidere, necompensarii);
Organizează și coordonează controlul financiar preventiv, stabilind operațiunile și documentele ce se supun controlului financiar preventiv, precum și persoanele care exercită acest control;
Răspunde de consemnarea corectă și la timp, în scris, în momentul efectuării ei, în documente justificative a oricărei operații care afectează patrimoniul societății și de înregistrarea cronologică și sistematică în evidența contabilă a documentelor justificative în conformitate cu prevederile legale în vigoare;
Răspunde  de stabilirea corectă a documentelor care se întocmesc și de circuitul lor în cadrul societății. Pe document se va trece în mod obligatoriu numele, prenumele și funcția celui care îl întocmește, semnează și raspunde de realitatea datelor trecute în acestea;
Răspunde de efectuarea inventarierii generale a patrimoniului la începutul activității, cel puțin odată pe an, pe parcursul funcționarii sale, în orice situații prevăzute de lege și de cîte ori directorul general al societății o cere;
Organizează și participă la întocmirea lucrărilor de închidere a exercițiului financiar-contabil, la operațiunile de inventariere a patrimoniului urmărind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii;
Răspunde  de evidența formularelor cu regim special;
Organizează controlul asupra operațiilor patrimoniale;
Răspunde  de respectarea disciplinei de casă, a regulamentului operațional de casă și a celorlalte dispoziții privind operațiunile cu numerar, efectuind personal sau prin altă persoană împuternicită, cel puțin lunar și inopinant controlul casieriei, atît sub aspectul existenței faptice a valorilor bănești cit și sub aspectul securității acestora;
Asigură și raspunde îndeplinirea la termen a obligațiilor societății fata de bugetul statului și terti în conformitate cu dispozițiile legale în vigoare;
Supervizează implementarea procedurilor de contabilitate cu ajutorul programului informațional;
Supraveghează reconcilierea și închiderea conturilor;
Asigură și raspunde de elaborarea balanței de verificare la termenele stabilite de legislația în vigoare.

BENEFICII:

Pachet salarial competitiv.
Bonusuri bazate pe performanță.
Programe de training și evenimente de team building.

  • Economist

    4 days ago

    Brașov, Romania LAS VEGAS GAMES Full time

    Candidatul Ideal - Experienta de minim 5 ani intr-o functie de Contabil Sef/Director Economic;- Cunostinte solide in ceea ce priveste legislatia financiar-contabila in vigoare;- Atestat CECCAR de expert contabil;- Studii superioare in domeniul economic;- Capacitatea de a coordona, organiza si controla echipa si activitatile financiar contabile din cadrul...

  • Brașov, Romania Metropolitan Life Full time

    Beneficiile progamului sunt: -Oportunitatea de a lucra într-o companie multinatională, un leader global în de asigurări de viață -Oportunitatea dezvoltarii pentru pozitia de Director Agentie -Dezvoltarea aptitudinilor in executarea de roluri multiple -O carieră pe termen lung și dezvoltare personală continuă -Program de training creat dupa...